El Bileği Artroskopisi
paroxetin halveringstid gravidgraviditet.site paroxetin zwangsgedanken
nix digital login nix jones falcons nix 4 preissn

De Quervain Hastalığı

De Quervain Hastalığı (De Quervain Tenosinoviti)

El başparmağını kaldıran (ekstansor pollisis brevis) tendonu ile başparmağı elden uzaklaştıran (abduktor pollisis longus) tendonunun el bileği yanında geçtikleri tünel içinde sıkışmaları ile görülen bir hastalıktır.

De Quervain Hastalığı neden kaynaklanır?

De Quervain hastalığı, örgü örme, müzik enstrumanı kullanma,bahçe işleri yapma, bebek bakımı kaldırma gibi tekrarlayan işlerin yapılması sonrasında tendon ve kılıflarında gelişen ödem bu tendonların geçtiği 1. ekstansör kılıf denilen tünelde sıkışması olur.De Quervain Hastalığının bulguları nelerdir?

De Quervain Hastalığında özellikle eliyle birşey kaldırma, yumruk sıkma, hafif bir alışveriş poşeti taşıma ile başparmak kökünde ve el bileği yan tarafında ağrı hissedilir.

De Quervain Hastalığının tedavisi nedir?

De Quervain hastalığında ilk tedavi oral ve lokal antiemflamatuvar ilaçların kullanımı ile başparmağı istirahatel alan başparmak destekli el bileği splinti kullanılır. Bu tedaviye rağmen süren şikayetlerde lokal enjeksiyon yapılır. Tüm tedavilere rağmen süren ağrı rahatsızlığında De Quervain hastalığında tendonların sıkıştığı tünelin cerrahi olarak gevşetilmesi ameliyatı yapılır. De Quervain hastalığı cerrahi tedavisi lokal anestezi ile yapılmaktadır. De Quervain operasyonu endoskopik cerrahi ile de yapılabilmektedir.


My wife cheated on me click click here
why husband cheat link online
kamagra deltasone xifaxan

back to top